Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum 9°C
Çok Bulutlu

TOPLUMDA SÜRÜ PSİKOLOJİSİ

Günümüzde çokça kullanılan sürü psikolojisi nitelendirmesi, kişilerin bir davranışı, düşünce biçimini, bir tutumu, basitçe herkes yapıyor diye benimsemeleri olarak tanımlanabilir.

Sürü psikolojisi önceki dönemlerde de kullanılmakla birlikte terim olarak kökeni  1848’li yıllara dayanır. Amerikan Politik Sisteminde; Don Rice tarafından gündeme getirilmiştir. Rice, o yılın başkanlık kampanyasına bando arabası (Bandwagon) kullanarak politik turlara katılmış, bando arabasıyla coşkulu müzikler çalmış, “Bandoya katıl”, “Sürüye katıl” sloganlarıyla insanların dikkatini çekmiş ve bu seçimde büyük bir başarı sağlamıştır. Bu olaya “Bandwogan Effect” (Bando Arabası Etkisi) yani “Sürü Psikolojisi Etkisi” denmiştir.

Kişileri sürü psikolojisine götüren en büyük etmen, Rablerini tanımamaları, Peygamberlerini rehber edinmemeleri, dinlerini bilmemeleridir. Hakkıyla inançlarının getirilerini bilmeyen kişiler, başarılı insanların inançlarını, alışkanlıklarını, tutum ve davranışlarını izlerler. Onları taklit etmeye çalışırlar. Diğerleri gibi olmaya çalışırken, dinlerini, ahlaklarını, huylarını, muhakeme ve düşünme yeteneklerini kaybederler.

İnsanları sürü psikolojisine götüren en büyük sebeplerden biri de Rableriyle birlikteliği yakalayamayarak tek kalmaktan korkmalarıdır.

Rabbimiz Hadid Suresi 4. Ayet-i Kerimesinde “Nerede olursanız olunuz, Allah sizinledir.” şeklinde buyurmaktadır.

Abdullah İbn-i Abbas (ra)’ın naklettiğine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur:

Bir gün Peygamberimiz (sav)’in terkisinde bulunuyordum bana;

“Yavrucuğum sana bazı kaideler öğreteyim” dedi ve şöyle buyurdu;

“ Allah’ın buyruklarını gözet ki, Allah da seni gözetip korusun. Allah’ın rızasını önde tut, Allah’ı önünde bulursun. Bir şey isteyeceksen Allah’tan iste, yardım dileyeceksen Allah’tan dile ve bil ki; bütün bir millet toplanıp sana fayda temin etmeye çalışsalar ancak Allah’ın senin için takdir ettiği faydayı temin edebilirler. Yine bütün millet toplanıp sana zarar vermeye kalksalar ancak Allah’ın senin hakkında takdir ettiği zararı verebilirler. Kalemler kaldırılmış, sayfalar dürülmüştür.” (Tirmizi)

Sürü psikolojisinin yararları inkâr edilemez fakat zararları daha çoktur. Pek çok kötü alışkanlığa bulaşmanın, intihar olaylarının, modaya göre giyinmenin, aynı müziği dinlemenin vs. daha açık bir ifade ile dinin emirlerinin terk edilip; çoğunluğun istek ve nefsani arzularına göre yaşamanın altında sürü psikolojisinin etkisi vardır.

Sürü psikolojisinden kurtulmanın en büyük yolu fıtrata yönelmektir. Yaratılış gayemizin farkına varmak, hesap gününde sürü halinde değil de tek tek hesap vereceğinin şuurunda olmaktır.

Yüce Rabbimiz kulluk kitabımızda şöyle buyuruyor;

“Yemin olsun, kendilerine elçi gönderilenleri muhakkak hesaba çekeceğiz. Gönderilen elçileri de mutlaka hesaba çekeceğiz.” (Araf Suresi/6)

Peygamber Efendimiz(sav) bu Ayet-i Kerime üzerine “Allah’ım benim hesabımı kolaylaştır.” duasını yapmıştır. Biz mü’minlere düşen vazifede kar- zarar hesabı yapıp, hesap gününe hazırlanmaktır.

Selam ve dua ile…

Beğen
Paylaş
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.