ALTIN 350,71
DOLAR 6,7368
EURO 7,3003
BIST 8,2747
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum 9°C
Çok Bulutlu

ÖRNEK İNSAN

Allah-u Teâla insanı bütün mahlûkat içinde madden ve manen üstün yaratmış; aklı, hisleri, yetenekleri ve iradesiyle varlık âleminden ayrı tutmuş ve bu konuda şöyle buyurmuştur;

“Biz gerçekten insanı en güzel biçimde yarattık.” ( Tin Suresi /4)

Bu üstün yaratılış ancak Kur’an-ı Kerim’in ayetlerini ve peygamberin sünnetini anlayıp, uygulayarak örnek bir yaşantıya dönüşebilir. Kur’an-ı Kerim ışığında örnek insanların vasıflarını şöyle değerlendirebiliriz;

“İman edip iyi ameller işleyenler, birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler ziyanda değildir.” (Asr Suresi/ 2-3)

“Mü’min erkeklerle mü’min kadınlar birbirlerinin dostlarıdırlar, iyiliği emreder, kötülükten alıkoyarlar, namazı dosdoğru kılarlar, zekatı verirler, Allah ve Rasulüne itaat ederler.” (Tevbe Suresi/71)

Örnek insanlar iyiliğin Rableri katından olduğunu ve asıl iyiliğin Allah’ın sözünü dinlemekle olduğunu bilirler.

“ Ey Rabbimiz bize dünyada da iyilik ver ahirette de iyilik ver derler.” (Bakara Suresi/201)

“ Onlar ki sözü dinlerler ve onun en güzeline uyarlar, işte onlar Allah’ın kendilerini doğru yola ilettiği kimselerdir ve onlar sağduyu sahipleridir.” (Zumer Suresi/18)

Bu bağlamda varid olan diğer ayetlerden o insanların iman edilmesi gerekli esaslara iman ettiklerini;

– İmanlarını amele döktüklerini,

– Namazlarını dosdoğru ikame ettiklerini,

– Zekatlarını verdiklerini,

– Peygamberlere sıkıntıda ve ferahlıkta itaat ettiklerini ve cehennem azabından korunmak için hakkı ve sabrı tavsiye ettiğini anlıyoruz.

Rabbimiz değerli kullarının sıfatlarını beyan ederken büyük günahlardan uzak kalma vasıfları arasında kesin bir dille bu sıfatı taşımalarını reddetmiş ve şöyle buyurmuştur;

“ Onlar yalan şahitlik etmeyen, faydasız boş bir şey ile karşılaştıkları zaman,vakar ve hoş görü ile geçip gidenlerdir.” (Furkan Suresi/72)

Örnek insan sözleri ve davranışlarında açık ve doğrudur. Verdiği söze vefa göstermek, doğru olmanın gereğidir. Müslüman bir insanın en büyük özelliklerinden birisi güvenilir olmasıdır. Bunun için insanın verdiği sözleri yerine getirmesi gerekir. Allah-u Teâla boş gevezelikten, geniş vaadler vermekten hoşlanmaz. Yine örnek insan kendilerine verilen emanetlere (para, mal, yönetme sorumluluğu, vücudu Rabbimizin emri doğrultusunda hareket ettirme…) riayet eder.

“Onlar kendilerine emanet edileni korur.  Verdikleri sözü yerine getirir. Şahitliklerinde dürüsttürler.” (Mü’minun Suresi/8)

Yine örnek insan akrabalarının kendisi üzerinde hakkı bulunduğunun bilincindedir. Allah-u Teâla akrabalık bağını çok önemsemiş kendisine ait olan Rahim ismini (sıla-i rahim) akraba ziyaretine vermiştir. Örnek insan sadece akrabasıyla ilgilenmekle kalmaz yoksulun ve yolcunun hakkını da verir. İhtiyaç sahibine madden destek verecek güçte değilse işlerine yardımcı olur. Eğer sıhhati yetmiyor ise onlara güzel davranışlarda bulunur. Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor;

“ Akrabaya, yoksula, yolcuya hakkını ver, gereksiz yerde saçıp savurma.” (İsra Suresi/26)

Yine aynı surenin (İsra Suresi)  35. Ayet-i Kerimesinde “Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün ve doğru terazi ile tartın.” diye buyurur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Müslim’in rivayet ettiği Hadis-i Şerifte;

“Kim bizi aldatırsa bizden değildir” Hadis-i Şerifini kendisine şiar edinir.

Örnek insan olgundur. Gözünü çevresindeki insanları incelemek için dikmez. Başkalarına ait olan işlere karışmaz. Peygamber Efendimizin Tirmizi ve İbn-i Mace’den rivayeti ile bize ulaşan Hadis-i Şerifine göre;

“Kendisini ilgilendirmeyen işleri terk etmesi kişinin Müslümanlığının güzelliğindendir”. Rabbimiz de “Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme.” (İsra Suresi/36) diye buyuruyor.

Örnek insan alçak gönüllüdür elinde olmayan şeyler kendi elinde varmış gibi davranmaz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.)  Buhari ve Müslim’de rivayet edilen Hadis-i Şerifte;

“ Kendisine verilmeyen şey ile böbürlenen kimse tıpkı tek elbise giydiği halde iki elbise giymiş gibi davranan kimse gibidir.”

Rabbimiz de İsra Suresi 27. Ayet-i Kerimesinde “ Böbürlenerek dolaşma.” diye buyurmaktadır. Tevazu ile yetişmiş örnek insanın kişiliği hiç kimseyle alay etmeye müsaade etmez.

“Ey mü’minler bir topluluk diğer bir topluluğu alaya almasın belki de onlar kendilerinden daha iyidirler. Kendi kendinizi ayıplamayın birbirinizi kötü lakaplarla çağırmayın.” (Hucurat Suresi/11)

Örnek insanlar cimri de değillerdir, affetmeyi de severler, kin gütmezler, günahlarından dolayı tevbe istiğfar ederler ve yapmış oldukları hatalarda ısrar da etmezler.

“ O takva sahipleri ki bollukta da darlıkta da Allah için harcarlar, öfkelerini yutarlar ve insanları affederler. Allah da güzel davranışta bulunanları sever.” (Al-i İmran Suresi/134)

“ Yine onlar ki bir kötülük yaptıklarında ya da kendilerine zulmettiklerinde Allah’ı hatırlayıp günahlarından dolayı hemen tevbe istiğfar ederler. Zaten günahları Allah’tan başka kim bağışlayabilir ki! Bir de onlar, işledikleri kötülüklerde bile bile ısrar etmezler.” (Al-i İmran Suresi/135)

Rabbim cümlesini örnek insanlardan eylesin.

(Âmin)

Beğen
Paylaş
  • 5
    Shares
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.