Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum 7°C
Yağışlı

Kampüste Hanım Kalabilmek için 7 İlke

29.06.2016
647
A+
A-

1) Yol haritası belirlemek

Bu hayata niçin gönderildiğimizi ve mutlu bir son için nasıl bir başlangıç yapıp nasıl bir yol izlememiz gerektiğinin bilincinde olmamız gerekir. Öncelikle insanlığa rahmet ve kurtuluş vesilesi olarak gönderilen Kur’an’ı çok okuyup anlamaya çalışmalı ve hayatımıza rehber edinmeliyiz. Modern hayatın bize dayattığı kadın profiline yüz çevirip, İslam’ın iffet abideleri olan hanım sahabeleri, mücahide annelerimizi kendimize örnek almalıyız.

03131648_24140752_rehberlik2

2) Bakışlarımızı yere indirmek

Allah Nur suresi 31. ayette ‘’Mü’min kadınlara da söyle gözlerini harama bakmaktan korusunlar’’ buyurmuştur.
Allah’ın bize verdiği sonsuz değerdeki nimetimiz olan gözlerimiz; günaha açılan pencereler olabilirler. Her nimet gibi gözlerimizin de bize emanet olarak verildiğini unutmamalı, bakışlarımızı zihnimizin berraklığını bulandıracak şeylerden uzak tutmalıyız.

kadın-iffet-tesettür

3) İlim talebesi olmak

Bizler dört bir yandan ilim öğrenmeye gelen gurbetçileriz. Okuduğumuz bölümü en iyi şekilde temsil etmeye çalışmalıyız. Yüce Rabbimiz  ‘’İşinizi güzel yapın, Allah işini güzel yapanları sever ‘’ buyuruyor. (Bakara/195)
Bununla birlikte tefsir, ilmihal, siyer gibi İslami ilimlerle de alâkadar olarak ömrümüzün en parlak dönemi olan gençliğimizi aklımızı ve kalbimizi doyurarak geçirmeliyiz.

kitap

4) Hayırlı yol arkadaşları edinmek

Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde şöyle söylemiştir ‘’Bu ümmet içerisinde Allah’ın en hayırlı kulları görüldüklerinde Allah’ı hatırlatan kimselerdir.’’ (Silsiletü’l-Ehadisis saliha, 2849 )
Hayırda teşvik edici, kötülüklerden uzak tutacak arkadaşlarımızın olması ibadetlerimize olan ihlasımızı ve şevkimizi artıracak şeytanın vesveselerinden uzak durmamıza yardımcı olacaktır.

kuran-oku

5) Helal ortamları tercih etmek

Maalesef çevremizde sürekli işittiğimiz çirkin sözler, tanık olduğumuz gayriahlaki davranışlar kalplerimizi karartıyor, dimağlarımızı kirletiyor. İmtihanımızı daha da zorlaştırmamak adına böyle ortamları terk edip kendimize helal ortamlar oluşturmak durumundayız.
Allah’ın evleri olan camiler; ruhumuzu sağlam temeller üzerine inşa edebileceğimiz koruyucu kalelerimizdir. Pergelimizin ucunu sabitleyeceğimiz başlangıç noktamızdır. Öyleyse gönüllerimizi rızıklandırabilmek için seçilebilecek en uygun yer camii değil de neresidir?

omü camii (2)

6) Namazı önemsemeyenin önemsenecek bir şeyi kalmamış demektir!

Ruhun hastalıklarına şifa aramaktır namaz. Rabbine en yakın olma fırsatını kaçırmamaktır. Huzur’a kabul edilmektir. Bize koca bir hayat bahşetmiş olana şükrümüzün bir ifadesidir.
Namaz mü’minin samimiyetinin göstergesidir. Namazlarımızı her şeyden üstün tutmalı asla aksatmamalıyız. Günün koşuşturmacası ve yorgunluğunun içinde ruhumuzu namaz ile dinlendirmeliyiz.

kursunamaz

7) Tövbe etmemen için hiçbir bahanen yok!!!

“Ey kendi nefisleri aleyhinde haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Çünkü Allah bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayan, çok esirgeyendir.”(Zümer/53)
Her ne kusur işlersek işleyelim bu sonsuz umut deryasından faydalanmamak akılsızlık olmaz mı…
Samimi bir tövbe bizi bütün günahlarımızdan arındırır. Tertemiz olabilmenin anahtarı elimizdeyken neden ve neyi bekliyoruz?

tövbe

Beğen
Paylaş
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.