Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Erzurum -6°C
Kar Yağışlı

ALLAH (C.C.)’ ın RAHMETİ

20.06.2017
554
A+
A-

ALLAH (C.C.)’ ın RAHMETİ

Her şeyin sahibi; yüceler yücesi olan Âlemlerin Rabbi ALLAH (C.C.) kullarına merhametinin ve affının tecellisini günlere, gecelere, haftalara ve aylara serpiştirerek kullarının istifadesini kolaylaştırmıştır. Kimine sünnet, kimine müstehap, kimine vacip kimine de farz adı koyulmuş sonsuz Kerem Sahibine hamdolsun.
Senenin içinde bir ay, o ayın içinde son on gün ve o son on günün içinde bir gece…
Hazırcılık yok; Kadir Gecesi değer veren ve değerlendirenlerin için faydalanabilecek bir nimettir. Rabbimiz o geceyi mübarek ramazan ayının son on gününün içine saklamış .
Bizler Yahudi ve Hristiyanları hep kutsal kitaplarını tahrif ettiler diye lanetleriz. Doğrudur. Kulluk Kitabımız Kuran-ı Kerim’de böyle demekte.
Peki! Muharref ne demektir? Tahrif edilen demektir. Tahrif etmek sadece kutsal kitaplarda olan ayetleri çıkarmak veya eklemek midir? Tabii ki hayır…
Tahrif: Aslını bozmanın adıdır. İster maddi isterse manevi olsun.
Bugün insanların güçleri Kuran-ı Kerim’i tahrif etmeye yetmedi ama müslümanların eliyle ve diliyle kutsal kitabımızın muhtevasını ve özünü tahrif ettirdiler.
Kendini bilinçli ve uyanık zanneden Müslümanlarda bu çarkın içine girdi.
Ramazan ayı affedilmemizi, nefsimizin terbiyesini, iç dünyamızı düzenleme … Vs. ayıdır.
İnsanlar şunu ezberlemiş; Ramazan ayında oruç tutarak fakirleri ve açlık çekenleri anlarız ve onların çektiklerini hissederiz. Ama acaba öyle mi? İnsanlara ramazan ayının asıl gayesi unutturularak hikmetine iman ettirilmiştir.
Dört, beş çeşit yemekle açılan iftarlarda açların nasıl unutulduğunu görüyoruz.
Peki, o zaman ramazan ayı aç olanları, fakirleri anlama ayı ise: fakirler ve miskinler kimi anlayacaklar? Kimi hissedecekler?
Bir parça ekmekle oruçlarını açanlar elbette ki muazzam döşenmiş sofraları ve sahiplerini hissedemezler. O sofra sahipleri de asla fakirleri hissedemezler.
Bu ay terbiye ayıdır, azgınlıklarımızı gözden geçirme kendimizi aç bırakarak nefsin dizginlerini ele alıp nefisle ilgilenme, kendini gözden geçirme, itikâfla ALLAH (C.C.) ‘a misafir olup kendini affettirme ayıdır mübarek ramazan ayı. Yoksa şölenlere dönmüş, davet ve bildik ve tanıdıkları ağırlama ayı değildir.
Kardeşlerim! Senede bir sefer gelen mübarek ramazan ayının son on gününün içerisindeyiz.
Rasulullah (S.A.V.)’ in terk etmediği “itikâf” sünneti müekkede olan bir ibadettir, değerlendirmeye çalışalım.
Bu sünnetin en azı bir gündür. (İmam Hanife) Hatta İmam Hanbeli bir saat, beş dakika der. Yeter ki değerlendirelim, belki bir daha ki ramazan ayını göremeyeceğiz. Rahmet sahibine ruhumuzla ve benliğimizle sığınalım, ruhumuzu O’na açalım.
“KALPLER ANACAK ALLAH’(C.C.)’IN ZİKRİYLE, O’NU ANLAMAKLA SÜKUNETE ERER.” (Rad Suresi 28. Ayet)
Hanımlar genelde ev temizliklerini ramazan ayının son on gününe bırakmaları ne gariptir?
İç temizlikleri için ayrılmış ramazanın son on gününü dünya için harcamak… Müslüman temizdir; “Temizlik imandandır.” Buna bir diyeceğimiz yok ama yerinde ve zamanında yapılırsa imandandır, yoksa israftandır.
Bu mübarek ramazan ayının maksadını ALLAH (C.C.) belirlemiştir. Bizler tahrif etmeyelim ki mübarek ramazan ayından istifade edebilelim.
Rabbim maksadına uygun değerlendirmeyi bizlere nasip eylesin inşallah…
Sümeyye DEMİRCİ

Beğen
Paylaş
BİR YORUM YAZIN
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.